Manja slova Veća slova RSS



Pitajte predsjednika

Pitajte predsjednika

Predsjednik Vlade Crne Gore Milo Đukanović - biografija

Milo ĐukanovićRođen 15. februara 1962. godine, u Nikšiću. Završio Ekonomski fakultet u Podgorici – Univerzitet Crne Gore. Po nacionalnosti je Crnogorac. Oženjen, supruga Lidija, rođena Kuč, sa kojom ima sina Blaža.

Za potpredsjednika Demokratske partije socijalista izabran je 1994. godine.

Za predsjednika Demokratske partije socijalista izabran je 1998. godine.

Za predsjednika Vlade je izabran 15. februara 1991. godine na svoj 29. rođendan. Bio je najmlađi premijer u Evropi. Dužnost predsjednika Vlade obavljao je uzastopno u tri mandata.

Petnaestog januara 1998. godine, stupio je na dužnost Predsjednika Republike, nakon što je 19. oktobra 1997. godine pobijedio na neposrednim izborima za Predsjednika Republike.

Na toj dužnosti je ostao do 25. novembra 2002.godine, kada je, kao lider ‘’Demokratske koalicije za evropsku Crnu Goru‘’, koja je pobijedila na oktobarskim parlamentarnim izborima, predložen za mandatara za sastav Vlade Crne Gore.

Za predsjednika Vlade izabran je 8. januara 2003. godine.

Bio je lider Bloka za nezavisnu Crnu Goru. Pod njegovim vođstvom građani Crne Gore su na referendumu održanom 21. maja 2006. godine donijeli istorijsku odluku o obnovi crnogorske nezavisnosti.

Na izborima održanim 10. septembra 2006. godine Koalicija za Evropsku Crnu Goru- Milo Đukanović – DPS SDP osvojila je aposlutnu pobjedu.

Nakon što je obnovom državne nezavisnosti i međunarodnog suvereniteta, Crna Gora ostvarila najkrupniji politički cilj i nakon što su, ubjedljivom pobjedom demokratskih i proevropskih snaga na septembarskim izborima, učvršćeni temelji nezavisne Crne Gore, crnogorski premijer Milo Đukanović, početkom oktobra 2006. godine, donio je odluku da se povuče sa najviših državnih funkcija.

Bio je poslanik u Skupštini Crne Gore u periodu od oktobra 2006. do 28. februara 2008. godine. Uslijed iskazane potrebe u datom trenutku, za predsjednika Vlade Crne Gore ponovo je izabran 29. februara 2008. godine.

Ponovno je donio odluku da se povuče sa mjesta predsjednika Vlade Crne Gore 21. decembra 2010. godine. Predsjednik je Košarkaškog saveza Crne Gore od februara 2011.

Milo Đukanović, reizabran je za predsjednika Demokratske partije socijalista Crne Gore na VI kongresu održanom 21. maja 2011. godine.

Nakon pobjede koalicije ‘’Evropska Crna Gora – Milo Đukanović’’ na Parlamentarnim izborima održanim u oktobru 2012. godine, predložen je za mandatara za sastav Vlade. Za predsjednika Vlade izabran je 4. decembra 2012. godine.